Ηλιακό Σχολείο

Το Δίκτυο Ηλιακών Σχολείων είναι ένα πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του ΥΠ.Ε.Π.Θ., το οποίο υλοποιείται σε συνεργασία με το ΥΠ.Ε.ΧΩ.Δ.Ε. και τη διεθνή περιβαλλοντική οργάνωση Greenpeace. Το πρόγραμμα φιλοδοξεί να εκπαιδεύσει μία γενιά στην ηλιακή ενέργεια, κάνοντας χρήση της πιο σύγχρονης φωτοβολταϊκής τεχνολογίας και καινοτόμων εκπαιδευτικών εργαλείων. Η ιδέα γεννήθηκε το Νοέμβριο του 1996, όταν η Greenpeace δώρισε ένα φωτοβολταϊκό σύστημα στο μικρό δημοτικό σχολείο της; κοινότητας του Γούδουρα στη νότια Κρήτη. Μετά την επιτυχία της πρώτης αυτής εφαρμογής, το ΥΠ.Ε.ΧΩ.Δ.Ε. αποδέχθηκε την ιδέα να χρηματοδοτήσει ένα δίκτυο 50 ηλιακών σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη τη χώρα. Το συντονισμό του Δικτύου ανέλαβε το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΥΠ.Ε.Π.Θ. Το σχολείο μας είναι ο εκπρόσωπος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλ/νίας στο Δίκτυο. Συντονιστής είναι ο Δ/ντής του σχολείου κ. Βαρόπουλος Δημοσθένης.